czwartek, 31 maja 2012

O bursztynie - naturalny bursztyn bałtycki jak wygląda, jakie są rodzaje, kolory.

Bursztyn - wciąż na topie, jeden z moich ulubionych surowców naturalnych do wytwarzania biżuterii.
To, że bursztyn to zastygła żywica, pewnie wie każdy. Jednak skupię się na rodzajach bursztynu. Byłam teraz na urlopie nad morzem, obejrzałam ofertę prezentowaną na straganach z pamiątkami z nad morza - "chińszczyzną"  i strach cokolwiek tam kupować. Pełno jest plastiku imitującego bursztyn, wśród prawdziwych pełno jest sztucznych. Moim zdaniem niska cena  i otoczenie taniego towaru powinno zniechęcić do zakupu bursztynu. Zakładając, że ktoś chce rzeczywiście kupić prawdziwy bursztyn na pamiątkę.
Jeśli coś kosztuje 5zł, ma wielkiego skorpiona w środku, to oczywiste, że jest to plastik:-)
Bursztyn jest lekki, lżejszy od kamieni, dlatego też można znaleźć drobinki lub bryłki nad brzegiem morza, lub po deszczu wśród piasku czy ziemi ( na terenach nadmorskich).

Bursztyny można nabyć w postaci surowej, oszlifowanej delikatnie z pozostawionymi naturalnymi ubytkami i nierównościami  lub oszlifowanej na gładko. Moim zdaniem, każdy ma swój urok.

Bursztyn oszlifowany w moim ulubionym kolorze białym - bursztyn carski (bursztyn biały), jest najbardziej wartościowym i cenionym bursztynem. Uważam też, że im bardziej bursztyn jest niejednolity i nietypowy tym większe jest prawdopodobieństwo, że kupimy prawdziwy bursztyn.

Naturalny bursztyn biały.

Naturalny bursztyn biały i szary.

Naturalny bursztyn biały z mlecznym.

Naturalny bursztyn biały ze słonecznym.

Naturalny bursztyn biały w oksydowanym srebrze.
Bursztyn biały i mleczny w srebrze.Bursztyny mleczne też są bardzo popularne i cenione.
Bursztyn mleczny.

Bursztyn mleczny - naszyjnik w srebrze.

Bardzo urokliwe są również bursztyny surowe, nieszlifowane.
Czasem mają wygląd, tak nietypowy,
że niektórzy w ogóle by nie pomyśleli - że to bursztyn.
Bursztyn surowy - naszyjnik.

Bursztyn surowy - wisior.

Bursztyn surowy - naszyjnik.


Bursztyn "słoneczny" przejrzysty i matowy.

Bursztyn słoneczny.

Bursztyn słoneczny nieprzejrzysty.

Bursztyn szary, zwany też bursztynem bagiennym - bez ingerencji w naturę, tez w moim mniemaniu jest wart uwagi.

Bursztyn szary - bransoletka w srebrze.

Bursztyn szary z muszlą szarą - naszyjnik.Bursztyn koniakowy jest bursztynem z ingerencją w jego naturę. Mianowicie bursztyn słoneczny jeśli nie ma w nim żadnych inkluzji  ani nic ciekawego, bursztyn poddaje się wysokiej temperaturze, by uzyskać ciemniejszy kolor.

Bursztyn koniakowy -bransoleta w srebrze.
Bursztyn koniakowy - wisior srebro.


Bursztyn jasny przejrzysty i nieciekawy poddaje się również obróbce termicznej by uzyskać "łuski" - taki bursztyn króluje w kolekcjach apart-u. Ja osobiście za nim nie przepadam, że względu na ingerencję w naturę.

Wisior bursztyn w srebrze.

Wisiorek bursztyn w srebrze.

Kolejnym bursztynem jest bursztyn zielony. Przyznam, że kiedyś mi się podobał, jednak sposób jego powstania trochę moją sympatię do niego zmniejszył. Obróbka termiczna i manipulacja spodem bursztynu by uzyskać zielonkawy odcień.

Bursztyn zielony - wisior srebro.
Dostępne są również bursztyny z naturalnymi inkluzjami roślinnymi czy zwierzęcymi, jednak takie bursztyny są rzadko spotykane i drogie.

Wisior bursztyn z naturalną inkluzją roślinną.


Bursztyn z naturalną inkluzją zwierzęcą.

 Taka jest moja wiedza o bursztynie, nabyta poprzez kontakt z bursztynem, mam nadzieję, że przydatna.

Bursztyny ze zdjęć i wiele więcej - znaleźć można w sklepie. Zapraszam!

3 komentarze:

Ola pisze...

Dzisiaj usłyszałam od pani sprzedającej biżuterię własnej roboty, że bursztyn im starszy tym ciemniejszy. Nawet okrasiła to konkretną liczbą lat. Z tego co przeczytałam tutaj to niekoniecznie prawda, ale czy jest w tym ziarno prawdy? Miałam na szyi właśnie biało- żółty kamień, tutaj opisywany jako carski i najbardziej ceniony ;o) a ona skwitowała od razu-"najmłodszy!". Czy rzeczywiście?

www.kamykimoniki.pl pisze...

Bursztyn biały carski - owszem jest najcenniejszy, najrzadziej spotykany w naszych rejonach.
Natomiast wiek bursztynu można określić na podstawie wieku złoża w jakim się znajduje, po kolorze raczej trudno. Jeśli ktoś twierdzi, że bursztyn ciemny ma 56 mln lat, a biały 54 mln bez datowania węglem - to podziwiam jego przenikliwość.

Ola pisze...

Dziękuję za odpowiedź. Tak myslałam, że byłoby to zbyt proste. Ale nie ma tego złego ;o)- czegoś sie dowiedzialam przy okazji, bo nie mialam pojęcia, że takie techniki się stosuje, zeby uzyskać określony efekt. To ciekawe i... piekna biżuteria! Moze na coś sie skuszę..? ;o

Prześlij komentarz