piątek, 28 marca 2014

Turkus naturalny - biżuteria artystyczna - jak wygląda turkus naturalny?

Turkus należy do dosyć popularnych kamieni. W sprzedaży pełno jest podróbek turkusu. Ciężko też jest znaleźć prawdziwy okaz turkusu naturalnego - pełno jest imitacji (barwionych howlitów). Jeśli ktoś oferuje kamienie o jednolitej barwie niebieskie, w okazyjnej cenie - najprawdopodobniej, to nie jest turkus.

Czysta niebieska barwa jest rzadka. Zwykle turkus jest poprzecienany brązowymi, szarymi lub czarnymi żyłkami innych minerałów lub skał.  Substancją nadającą odcienie niebieskie i zielone turkusom, są miedź i żelazo. Turkus bardzo reaguje na ciepło. Przy wysokiej temperaturze, kolor niebieski zmienia się w zielony.

Mając w posiadaniu biżuterię z turkusem, należy odpowiednio ją przechowywać, gdyż na pogorszenie barwy turkusu może wpływać świałto, pot, olejki z kosmetyków, jak i środki czystości, czy przesuszenie.

Udało mi się zdobyć do biżuterii ładne okazy naturalnego turkusu. Pojawił się w kilku projektach biżuterii artystycznej kamykimoniki. Ręczna robota; klasyczne, proste oprawy w srebro, niczym nie odwracają uwagi od pięknych kamieni.

Są gotowe projekty do zakupu lub zamów inny. Polecam. www.kamykimoniki.pl
Bransoleta - turkus naturlany, srebro.

Bransoleta z turkusem naturalnym w srebrze.

Bransoletka turkusowa z oksydowanego srebra.

Turkus naturlany w ręcznie wykonanej oprawie - bransoletka.


Wisior z naturalnym turkusem.

Turkus naturalny jako przywieszka.

Wisiorek z turkusu naturlanego.

Wisiorek kwiat z turkusem.

Turkus naturlany.

Turkus w oprawie - wisior.

Turkus naturalny

2 komentarze:

Anna P. pisze...

piękne arcydzieła :)

Monika Gawryluk pisze...

dziękuję:)

Prześlij komentarz