wtorek, 9 kwietnia 2019

Chryzopraz – dolnośląskie zielone złoto - biżuteria a chryzoprazem

Chryzopraz, prazer 

przeświecający, soczyście zielony minerał, cenna odmiana chalcedonu. Nazwa pochodzenia greckiego, wynikająca z połączenia słów chrysos - złoto i prasinos - zielonkawy, i sugeruje zarówno  jego barwę jak i wartość porównywalną ze złotem.

Ulega ona zmianie (wyblaknięciu) podczas ogrzewania lub długotrwałego naświetlenia promieniami słonecznymi, dlatego też nie można zostawiać biżuterii z chryzoprazem na słońcu, gdyż kamień może wyblaknąć.

Moim ulubionym połączeniem chryzoprazu jest czaroit lub mleczny bursztyn.
Autorska biżuteria chryzopraz polski
Autorska biżuteria chryzopraz polski

Wisior z polskim chryzoprazem
Wisior z polskim chryzoprazem

Polski chryzopraz w srebrze
Polski chryzopraz w srebrze

Chryzopraz z czaroitem
Chryzopraz z czaroitem

Chryzopraz to książę polskich kamieni szlachetnych

Tak nazywa się zielone kamienie wydobywane w Polsce.

 Chryzopraz należy do tej samej rodziny co popularne agaty, czyli do kwarców skrytokrystalicznych i powstaje z krzemionki (dwutlenku krzemu).

 Chryzopraz jest przeświecającą, zieloną odmianą chalcedonu, swoją piękną, pozytywnie nastrajającą barwę zawdzięcza domieszce niklu. Występuje dość rzadko w przyrodzie, stąd też jest trudniej osiągalny w na rynku kamieni od pozostałych minerałów i co za tym idzie droższym. Kolor chryzoprazu jest bardzo charakterystyczny, najlepsze egzemplarze, przezroczyste i niespękane mają barwę jabłkowo zieloną, ale chryzopraz wykazuje też inne odcienie, w dużych surowych bryłach można dostrzec różnorodne zielenie (jasnozielony, miętowy, niebieskozielony, szmaragdowozielony i ciemnozielony). Duży surowy chryzopraz.

Chryzopraz ma nieco mniejszą twardość od kwarcu wynoszącą ok. 6,5-7 w skali Mohsa. Nazwa pochodzi od greckiego chrysos (złoto) i prasinos (zielonkawy) Chryzopraz ceniony jest za żywy zielony kolor, który przypomina jadeit w najwyższej jakości, tańsze odpowiedniki chryzoprazu są bardziej mętne a ich rozkład koloru jest nierównomierny.

Ciekawą odmianą jest chryzopraz matrycowy, przyjmuje on dodatkowo kolor skał macierzystych w których występuje tj. brązowy i biały, dając urozmaicenie i rustykalny charakter kamieni. Biżuteria rustykalna z chryzoprazem.

Chryzopraz występuje w pobliżu niklonośnych stref wietrzejących skał serpentynitowych. W Polsce na Dolnym Śląsku (Szklary koło Ząbkowic Śląskich, Wiry koło Sobótki).

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza